ضد عفونی کننده استخر و سیستم های ضد عفونی مناسب برای استحمام کنندگان یکی از مهمترین مسئولیت های حفاظت از تاسیسات آبی است. استخری که به درستی ضد عفونی شده باشد، استخری است که جلبک ها و سایر موجودات را تحت کنترل داشته باشد و احتمال انتقال عفونت حداقل باشد. فرآیند ضدعفونی استخرها عمومی و شخصی تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. این عوامل شامل تعادل pH آب، دمای آن، ضایعات محیطی و آلودگی ناشی از مصرف کنندگان است. بین میزان آلاینده ها و ضایعات موجود در آب و میزان گندزدایی که باید استفاده شود، یک عمل متعادل کننده وجود دارد. هرچه آلودگی در آب بیشتر باشد، به مواد ضدعفونی کننده بیشتری نیاز خواهید داشت.


کلر یک درمان رایج برای استخرهای جمعی است، اما دارای معایبی است و همیشه تنها راه حل نیست. گزینه های دیگر را در ادامه این مقاله توضیح می دهیم.
به لطف مزایای انکارناپذیری که دارد، کلر رایج ترین محصول در جهان برای تصفیه آب در استخرهای خصوصی و عمومی است. با این حال، برخی ممکن است تصمیم بگیرند که راه حلی مناسب تر را مطابق با نیازهای خاص خود انتخاب کنند. در ادامه لیستی از جایگزین های کلر آورده شده است. هر کدام مزایای و معایب خاصی دارند.

ضد-عفونی-استخر-کلر

چرا استفاده از کلر برای تصفیه آب استخر را متوقف کنید؟


یکی از مزایای استفاده از کلر به دلیل خواص ضد باکتریایی و آلژیکی آن است در تصفیه استخرهای شنا را دارد. چون مناسب برای حجم های بزرگ است
کلر یکی از آسان ترین روشهای استفاده محلول ضد عفونی کننده استخر است.
برترین مزیت کلر ارزان بودن آن است.
از سوی دیگر، کلر در صورت مصرف نادرست یا استفاده نادرست دارای معایبی است: می تواند تحریک کننده باشد.
آخرین اما نه کم‌اهمیت، ممکن است مشکلات تامین کلر در فصول پیک و پدیده‌های تثبیت بیش از حد وجود داشته باشد. به همین دلیل است که حتی با وجود پیشنهادات با کیفیت خوب که امروزه به لطف اتوماسیون وجود دارد، مدیران استخر ممکن است به دنبال گزینه های جایگزین باشند.

مزیت استفاده از کلر

 • به صورت گاز یا مایع (هیپوکلریت) استفاده می شود
 • برای اکثر میکروارگانیسم ها موثر است
 • می تواند آهن و منگنز را اکسید کند (حذف آنها را راحت تر می کند) و باقیمانده را در سیستم توزیع نگه می دارد.
 • فناوری به خوبی درک شده است و استفاده از کلر ببین مصرف کنندگان جا افتاده است.
 • استفاده نسبتا آسان به شکل هیپوکلریت

معایب استفاده از کلر

 • در صورت وجود مواد آلی، DBP ها را تشکیل می دهد
 • در برابر تک یاخته های کریپتوسپوریدیوم موثر نیست
 • می تواند باعث مشکلات طعم و بو شود

اشکال مختلف محلول ضد عفونی کننده کلر

 1. قرص های کلر استخر: قرص های کلری که در آب استخر شما حل می شوند، در اندازه های مختلفی عرضه می شوند. این مواد را داخل یک سبد مخصوص (سبد کفگیری) قرار می گیرند یا با یک تلگراف کلر شناور توزیع می شوند. اگر یک کلرساز اتوماتیک نصب کرده اید، از آن برای حل کردن قرص ها استفاده خواهید کرد.
 2. پودر کلر استخر (کلر گرانول): پودر کلر با توجه به مقدار مورد نیاز استخر شما که بر اساس نتایج آزمایشات شیمیایی شما می باشد، مستقیماً از بسته بندی به آب استخر اضافه می شود. کلر گرانول سریعتر از قرص ها عمل می کند زیرا قرص ها دیر حل می شوند.
 3. مایع کلر استخر: مایع کلر استخر مستقیماً به آب استخر اضافه می شود. همچنین سریع عمل می کند و راه سریع تری برای ضدعفونی کردن استخر شما می باشد. کلر مایع برای مدت طولانی در قفسه یا سوله شما دوام نمی آورد، بنابراین باید بلافاصله پس از خرید از آن استفاده کنید. گرانول ها و قرص های کلر به طور کلی ماندگاری طولانی تری دارند که یکی از دلایل محبوبیت آن ها است.

 4. 4) گاز کلر استخر: این تنها شکل واقعی کلر خالص است که برای ضدعفونی کردن استخرها استفاده می شود. از آنجایی که در صورت استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد، فقط سازمان ها و افراد واجد شرایط مجاز به کار با گاز کلر برای استخرها هستند. همچنین رایج ترین روش بهداشتی برای استخرهای مسکونی نیست، اگرچه بسیار مؤثر است.


ضد عفونی کننده استخر آتینیک در حال حاضر یکی از بهترین محلول های ضد عفونی کننده آب استخر می باشد که نسبت به کلر و درگیر مواد ضد عفونی کننده، دارای خاصیت ضد عفونی کننده بیشتر می باشد و در عین حال از خطرات کمتری برخوردار می باشد.

ضد عفونی کننده استخر آتینیک


این محلول با استفاده از ترکیبات خاص خود می توان ذرات معلق و محلول در آب را تجزیه کرده و آب استخر شما را کاملا صاف نماید. به طوری که این مواد در آب ته نشین می شود و به راحتی می توان آن را با جارو مخصوص تمیز کرد. از دیگر ویژگی های ضد عفونی کننده آب استخر آتینیک نسبت به کلر و دیگر مواد این است که دارای حساست کمتری بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد.


یکی از ایراداتی که همواره از کلر گرفته می شود بوی نامطبوع آن است که در این محلول با توجه به ساختار ترکیبی آن می توان گفت که کاملا بدون بو می باشد.
برای اینکه ضدعفونی کننده استخر آتینیک را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم ما ابتدا آب معمولی استخر را مورد آزمایش قرار دادیم و سپس همان آب استخر را بعد از تصفیه توسط آتینیک دوباره مورد آزمایش قرار دادیم و نتیجه این بود که این محلول توانسته بود آب استخر را تصفیه نماید و به استاندارد مورد نظر ما برساند

نکته جالب این بود که حتی با تحلیل بیشتر به این نتیجه رسیدیم که قدرت تصفیه این محلول به قدری بود که آب را حتی میتوانستیم برای شرب و نوشیدن استفاده نماییم. البته ما پیشنهاد نمی کنیم که از این محلول برای آب شرب استفاده کنید ولی نتیجه این آزامیش بسیار برای ما جالب بود
بنابراین می توان به جرات گفت که در حال حاضر که این مقاله را ما می نویسیم، محلول ضد عفونی استخر آتینیک بهترین محصول برای استخر ها می باشد.


برم برادر کوچکتر کلر با تحریک کمتر می باشد. برم دارای خواص اکسید کننده، ضدعفونی کننده و آلژیکی مشابه کلر است و از یک خانواده (هالوژن ها) می آید. نسبتاً شبیه کلر است. این به صورت گلوله های با انحلال آهسته یا بلوک های سریع انحلال در آب با pH 7.5 تا 8.0 عرضه می شود. همچنین می توان برماتور پخش آهسته نیمه اتوماتیک را در مدار فیلتر قرار داد.

فرآیند معمولی برای ضد عفونی کردن استخر، آبگرم یا تأسیسات آبزیان


رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در ضدعفونی استخرها برم و کلر هستند. برم یک مواد شیمیایی با میکروارگانیسم‌های غیرفعال واکنش داده است که از بین برنده میکروب ها می باشد. برم سایر آلاینده‌های موجود در آب را اکسید می‌کنند. اکسیداسیون برای حفظ یک محیط شنای بهداشتی ضروری است تا به کاهش تعداد پاتوژن های وارد شده به آب توسط حمام کنندگان یا شنا گران و محیط کمک کند.
مزایا محلول ضد عفونی کننده برم استخر
• بوی تند نمی دهد
• از کلر برای چشم ملایم تر است
• ضد عفونی کننده و کشنده موثر
• برای ضدعفونی کردن استخر و جکوزی عالی است
• با هر سه نوع استخر کار می کند

معایب محلول ضد عفونی کننده برم استخر


• گران تر از کلر
• قدرت اکسیداسیون کمتری نسبت به کلر
• برای کسانی که به کلر حساسیت دارند مناسب نیست
• هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به خوبی کار نمی کند (به طور کلی در استخرهای سرپوشیده بهتر عمل می کند)


فناوری UV را می توان برای تکمیل استفاده از کلر برای ضد عفونی به دو روش استفاده کرد:

 • پاتوژن های مقاوم به کلر مانند کریپتوسپوریدیوم را غیرفعال می کند و خطر عفونت را برای حمام کنندگان و شناگران کاهش می دهد.
 • محصولات جانبی ضدعفونی کلر (کلرامین ها) را که برای مصرف کنندگان مضر هستند، از بین ببرید. کلرامین ها ترکیباتی هستند که باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط های استخر می شوند.
 • مزایای استفاده UV محلول ضد عفونی کننده استخر
 • ضد عفونی UV کیفیت هوا را بهبود می بخشد، می تواند استفاده از مواد شیمیایی را کاهش دهد و نیاز به درمان شوک را از بین ببرد. در نتیجه، خوردگی کمتر سطوح و تجهیزات استخر و کاهش خطر بسته شدن استخر وجود دارد.
ضد-عفونی-استخر-uv

مزایا سیستم محلول ضدعفونی کننده UV استخری

 • مصرف مواد شیمیایی را کاهش می دهد
 • در غیر فعال کردن انگل ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است
 • آب را به دور از شناگران به طور ایمن ضد عفونی می کند
 • تعمیر و نگهداری کمی لازم دارد.
 • تولید شده در محل (بدون پر کردن مجدد یا خریدهای مکرر از فروشگاه)
 • لامپ های UV می توانند برای مدت طولانی (از 4000 تا 9000 ساعت) دوام بیاورند.

معایب سیستم محلول ضدعفونی کننده UV استخری

 • به خودی خود مؤثر نیست (نیاز به استفاده از مواد شیمیایی است)
 • فقط به عنوان یک اکسید کننده و ضد عفونی کننده مکمل عمل می کند
 • نور ماوراء بنفش با گذشت زمان کمتر اثر می کند و نیاز به تعویض دارد

برای کنترل کیفیت آب استخر معمولاً سیستم فیلترینگ کافی نیست. برای گندزدایی، ترکیب شیمیایی آب متعادل برای حفظ سطح کلر فعال کافی مورد نیاز است. ضدعفونی کننده کلر فعال (کلر آزاد) برای ضدعفونی کردن، یعنی از بین بردن ارگانیسم های بیماری زا، و برای اکسیداسیون، یعنی از بین بردن آمونیاک، آلاینده های حاوی نیتروژن و زباله های شنا استفاده می شود.

یک تثبیت کننده در استخرهای روباز با کاهش اتلاف کلر بر سطح کلر فعال تأثیر می گذارد و به این ترتیب سطح کلر تثبیت می شود یعنی ثابت می شود. علاوه بر این، pH آب استخر باید بین 7.2 تا 7.8 اندازه گیری شود تا سطح کلر فعال کافی حفظ شود. علاوه بر این، قلیاییت کل (مقدار مواد قلیایی) در استخر آب را در برابر تغییرات ناگهانی در pH بافر می کند.

تعداد قابل توجهی از محصولات ضدعفونی کننده برای کنترل میکروارگانیسم ها و/یا جلبک ها مجاز هستند. بیشتر این محصولات فرآورده های کلر به صورت قرص و گرانول هستند.

هیپوکلریت کلسیم به صورت گرانول یا قرص موجود است و علاوه بر کنترل میکروارگانیسم ها برای پاکسازی حوضچه از جلبک ها نیز استفاده می شود (جدول 13 را ببینید). هنگامی که در یک استخر روباز استفاده می شود، نور خورشید مقداری از کلر آزاد (فعال) را کاهش می دهد و حفظ سطح کلر کافی دشوار است. هنگامی که فقط از هیپوکلریت کلسیم استفاده می شود، آب استخر ناپایدار می شود. به منظور کاهش اتلاف کلر، هیپوکلریت کلسیم با یک تثبیت کننده یعنی اسید سیانوریک ترکیب می شود که می تواند به طور جداگانه اضافه شود.

ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش یک محلول ضد عفونی سازگار با محیط زیست است که معمولاً در کاربردهای تجاری، صنعتی و شهری استفاده می شود. در مکان های تفریحی آب، از سیستم های UV برای انجام ضدعفونی و کاهش کلرامین استفاده می شود. نور فرابنفش میکروارگانیسم هایی مانند کریپتوسپوریدیوم مقاوم به کلر و سایر عوامل بیماری زا را بدون استفاده از مواد شیمیایی غیرفعال می کند. اشعه ماوراء بنفش همچنین محصولات جانبی ضدعفونی ناخوشایند و مضر مانند کلرامین ها را که با افزودن کلر به آب تشکیل می شوند، تجزیه می کند. Evoqua طیف گسترده ای از سیستم های UV فشار کم و متوسط را برای کاربردهای تجاری و مسکونی در آبزیان ارائه می دهد.

برای ایجاد واکنش شیمیایی لازم برای تصفیه استخر با ازن، یک ازن ساز در محل فنی نصب می شود. این اکسیژن هوا را می مکد و آن را به یک گاز بدبو و اکسیدان (ازون) تبدیل می کند، یا از طریق میدان الکتریکی یا توسط یک لامپ UV بسته به ازنساز انتخابی. سپس ازن در آب کثیف رها می شود تا آن را ضد عفونی کند و سپس آب تمیز و زلال را به استخر بازگرداند. دو برابر کلر موثر است.

ازن آب را مطبوع، بی بو و خوش طعم می کند (برای ضدعفونی آب آشامیدنی نیز استفاده می شود). به همین دلیل است که در استخرهای عمومی بسیار محبوب است که می توانند هزینه بالای خرید آن را راحت تر کنند.

ضد-عفونی-استخر-ازن

مزایای سیستم محلول ضد عفونی کننده ازن استخر

 • روش ایمن بهداشتی استخر
 • محلول ضد عفونی کننده ازن در محل تولید می شود (بدون سفر به فروشگاه)
 • در غیر فعال کردن انگل ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است
 • اکسید کننده موثر
 • قابل استفاده در استخرهای سرپوشیده و روباز

معایب سیستم محلول ضد عفونی کننده ازن استخر

 • فقط یک اکسید کننده و ضد عفونی کننده مکمل در نظر گرفته می شود
 • به مواد ضد عفونی کننده باقی مانده نیاز دارد

این نوآوری ترکیبی از دو فرآیند است: گلوله های کلرید منیزیم و پتاسیم برای تصفیه آب و یک محیط فیلتر جدید به نام Hydroxinator که حاوی کریستال هایی از شیشه خالص به نام Crystal Clear® است.

منزیم استخری سیستم آب سالم و سازگار با محیط زیست را بدون نیاز به مواد شیمیایی دیگر تضمین می کند. مزیت دیگر آن این است که استخر را از نظر مواد معدنی غنی می کند که دردهای عضلانی و استرس را تسکین می دهد.

بخش استخر به طور مداوم در حال تکامل است به طوری که مصرف کنندگان در آب تمیزتر، دلپذیرتر و سازگار با محیط زیست شنا می کنند و محصولاتی را تولید می کنند که استفاده و نگهداری آسان تر باشد.

معایب منزیم استخری چیست؟


قیمت بالایی دارند نسبت به کلر و برم و سایر محصولات دارد.
منزیم استخری در ایران زیاد استفاده نمی شود و هنوز جای خود را باز نکرده است.


در حالی که نمی توانیم به طور کلی بگوییم که کدام روش بهترین است (هر استخر و هر صاحب استخر متفاوت است)، می توانیم بگوییم که محلول ضد عفونی آب استخر آتینیک با اختلاف یکی از بهترین محصولات برای ضدعفونی می باشد.

به خاطر داشته باشید که هر روش بهداشتی مجموعه ای از هزینه ها و الزامات خاص خود را دارد که باید در نظر گرفته شود، بنابراین قبل از انتخاب سیستم یا تغییر به سیستم جدید باید کمی تحقیق کنید و/یا با یک متخصص مشورت کنید. همچنین باید هنگام تعویض سیستم ها مراقب باشید تا از خطرات ناشی از مخلوط کردن مواد شیمیایی اشتباه جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *