تعریف پمپ آب

پمپ آب وسیله ای است که سیالات (مایعات یا گازها) یا گاهی اوقات دوغاب ها را با عمل مکانیکی حرکت می دهد که معمولاً از انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیکی تبدیل می شود.

پمپ های آب مکانیکی در طیف گسترده ای از کاربردها مانند پمپاژ آب از چاه ها، فیلتر آکواریوم، فیلتر و هوادهی حوضچه ها، در صنعت خودرو برای خنک کننده آب و تزریق سوخت، در صنعت انرژی برای پمپاژ نفت و گاز طبیعی یا برای خنک کننده عملیاتی کاربرد دارند. برج ها و سایر اجزای سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع. در صنعت پزشکی، پمپ ها برای فرآیندهای بیوشیمیایی در توسعه و تولید دارو، و به عنوان جایگزین مصنوعی برای اعضای بدن، به ویژه قلب مصنوعی و پروتز آلت تناسلی استفاده می شود.

آیا از نوسان فشار آب در خانه خود خسته شده اید؟

امروزه مشکل آب در سراسر دنیا وجود دارد و با انتخاب پمپ مناسب می توان مشکل فشار آب را بسیاری از خانه ها و مجتمع های تجاری برطرف کرد.

پمپ آب خانگی

پمپ های آب یکی از اجزای ضروری هر تاسیسات خانگی یا تجاری هستند که نیاز به تامین مداوم آب دارند. یکی از محبوب ترین انواع پمپ های آب، بوستر پمپ آب است که فشاری را برای انتقال آب از مخزن ذخیره یا در کل خانه یا تأسیسات تجاری فراهم می کند.

این پمپ ها برای افزایش فشار آب در لوله ها و تضمین جریان ثابت آب در سیستم طراحی شده اند. اکثر سیستم های چاه از پمپ های شناور یا پمپ های جت برای بیرون کشیدن آب از زمین به طور خودکار استفاده می کنند. درک نحوه عملکرد سیستم آب چاه شما هنگام انتخاب سیستم تصفیه آب برای خانه یا ملک تجاری شما بسیار مهم است. پمپ های چاه برای حذف آب از منبع استفاده می شوند و می توانند آن را به بقیه قسمت های سیستم منتقل کنند. مخازن فشار به ذخیره آب و محافظت از پمپ با کاهش نمونه های "پمپ آب" و کنترل فشار در سیستم آب شما کمک می کنند. این مخازن معمولاً طوری تنظیم می شوند که فشار را در محدوده ای نگه دارند تا اطمینان حاصل شود که به پمپ یا لوله ها به دلیل فشار زیاد یا کم آسیب وارد نمی شود.

انواع پمپ آب

پمپ های آب دستگاه های ضروری هستند که در کاربردهای مختلف از جمله کشاورزی، ساختمانی و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. دو طبقه بندی کلی پمپ های آب پمپ های جابجایی مثبت و پمپ های گریز از مرکز می باشد. پمپ های جابجایی مثبت برای جابجایی مایعات با ویسکوزیته بالا یا جامدات حساس و حجم جریان دقیق ایده آل هستند. از سوی دیگر، پمپ های سانتریفیوژ برای آبیاری، پروژه های ساختمانی و سیستم های حفاظت در برابر حریق مناسب هستند.

انواع مختلفی از پمپ های آب وجود دارد، از جمله :

انواع-پمپ-آب

 1. پمپ های شناور
 2. پمپ مکش انتهایی
 3. پمپ های چند مرحله ای یا طبقاتی
 4. پمپ لجن کش
 5. پمپ کفکش
 6. پمپ خطی یا تاسیساتی
 7. پمپ محیطی
 8. پمپ جتی
 9. پمپ بشقابی
 10. پمپ استخری

که هر کدام دارای ویژگی های طراحی منحصر به فردی هستند که برای کاربردهای خاص مناسب هستند. به عنوان مثال، پمپ های شناور برای پمپاژ آب از چاه ها یا زیرزمین ها مناسب هستند، در حالی که پمپ های مکش انتهایی برای پمپاژ آب از دریاچه ها یا رودخانه ها ایده آل هستند. پمپ های لجن کش برای از بین بردن زباله هایی مانند سنگ، ماسه و لجن از منابع آب مناسب هستند. پمپ های چند مرحله ای برای کاربردهایی که نیاز به تحویل آب با فشار بالا دارند، مناسب هستند.

هنگامی که یک پمپ  آب دارای دو یا چند مکانیسم پمپ باشد که سیال به صورت سری از آنها عبور کند، پمپ چند مرحله ای نامیده می شود. ممکن است از اصطلاحاتی مانند دو مرحله ای یا دو مرحله ای برای توصیف خاص تعداد مراحل استفاده شود. پمپی که با این توصیف مطابقت ندارد، در مقابل، به سادگی یک پمپ تک مرحله ای است.

1- پمپ های آب جابجایی مثبت

یک پمپ جابجایی مثبت با به دام انداختن مقدار ثابتی و فشار دادن (جابجا کردن) حجم محبوس شده در لوله تخلیه، یک سیال را حرکت می دهد.

برخی از پمپ های جابجایی مثبت از یک حفره در حال گسترش در سمت مکش و یک حفره کاهشی در سمت تخلیه استفاده می کنند. هنگامی که حفره سمت مکش منبسط می شود، مایع به داخل پمپ جریان می یابد و با فروریختن حفره، مایع از تخلیه خارج می شود. حجم در هر چرخه عملیات ثابت است.

قیمت پمپ آب

کارشناسان فروش ما بهترین قیمت پمپ آب از هر برندی که انتخاب کنید به شما عزیزان ارائه می دهند و در انتخاب پمپ نیز به شما کمک خواهند کرد.

مشخصات پمپ آب

هر پمپ بر اساس برندی و کشور تولید شده دارای مشخصات مشابهی می باشند از جمله ارتفاع پرتاب آب و حجم آب (که همان هد و دبی آب گفته می شود. )، حداکثر دمای که پمپ تحمل می کند .

نحوه انتخاب پمپ آب خانگی

مهمترین فاکتورهای که برای انتخاب پمپ آب باید در نظر داشت به شرح ذیل می باشد:

 1. ارتفاع آبدهی یعنی فاصله از منبع اصلی آب تا محلی که نیاز به آبرسانی دارد را محاسبه کرده
 2. حجم آبدهی یعنی در محلی که نیاز به آبرسانی داریم چقدر حجم آب مورد نیاز است.
 3. نوع برق مصرفی به صورت تک فاز و 3 فاز می باشد و عموما برای مصارف خانگی تک فاز استاده می کنند. و تاسیسات و کارخانه جات معمولا از 3 فاز استفاده می کنند.

البته در نظر داشته باشید که انتخاب پمپ مناسب نیازمند مشاوره با کارشناسان خبره و با تجربه در این زمینه می باشد.  برای محاسبه ارتفاع آب دهی پمپ ساختمان خودکافیست که تعداد طبقات و متراژ هر واحد را در اختیار کارشناسان آوا سیال قراردهید تا بهترین پمپ را بر اساس نیاز برای شما انتخاب کنند.